Adsız İnsanlık

Bilim Kurgu Türkiye'den Yükseliyor....

BASINDAN

 

 

Tempo Dergisi - Temmuz 2009

 

YENİ ÇIKANLAR

“Adsız İnsanlık” / Badahan Canatan / Cinius Yayınları / Fiyatı: 18 TL / Roman
Yüzlerce gezegen, tek bir yönetim, yeni bir demokrasi... Ve kendi idealleri için kaçmaya çalışan bir grup insan. Badahan Canatan’ın bilimkurgu türünde kaleme aldığı kitap, 5000 yılında 200 gezegene yayılmış iki trilyondan fazla insandan oluşan Birlik ile, Adsız İnsanlık arasında yaşanan tansiyon yükselten gelişmeleri ele alıyor. 

Milliyet - 26.06.2009

 

Badahan Canatan: Adsız İnsanlık

Adsız İnsanlık'tan Badahan Canatan'ın Facebook'tan attığı bir mesajla haberdar oldum.

Doğrudan yazarından önerilen bir kitabı, üstelik bilim kurgu alanında, üstelik Türkiye'den bir yazarın yazdığı bir kitabı tabii ki çok merak ettim. Hemen ertesi gün kitabı Cevahir'deki D&R'dan satın aldım.

Kapağı ilgi uyandırıyordu. Üstelik yazarının sadece yazmakla kalmadığı, yayınlanması ve tanıtımı aşamasında da kendi başına büyük işler başardığı bir kitaptı elimdeki. İlk haftasonu Cuma gününden okumaya başladım. Pazar günü romanı bitirmiştim. Çok kitap okurum. (Şu aralar ayda ortalama sekiz kitap...) Ama genelde birkaç kitabı paralel okurum. Bir kitabı iki-üç günde bitirdiğim nadirdir. Adsız İnsanlık böyle hızla okuyup bitirdiğim kitaplardan biri oldu. 448 sayfalık ideal hatta biraz topluca hacmiyle kitap, son derece akıcı bir şekilde ve merakla okunabiliyor.

Bilim kurgu yabancı yazarlarda örneklerini çok zengin olarak gördüğümüz, oturmuş bir alan. Ancak bu alanda bildiğimiz bir Türk yazar pek yok. Belki Orkun Uçar akla gelebilir. Ama o da daha çok politik ve fantastik kurgu yazıyor. İçinde bilim kurgu öğeleri olsa da... (Benim üçüncü olduğum Türkiye Bilişim Derneği 9. Bilimkurgu Öykü Yarışması'ndaki öyküsü tam anlamda bir bilim kurguydu. Ve çok başarılıydı. Ancak yaygın bilinen romanlarına baktığımızda ana alan olarak bilim kurgu diyebileceğimiz bir kitabı yok.)

Badahan Canatan Türk bilim kurgusunda önemli bir isim olarak Adsız İnsanlık kitabıyla kendini ortaya koyuyor. Ahmet Ümit'in Türkçe polisiye roman alanında yaptığı öncülüğü bakarsınız Canatan da Türkçe bilim kurgu için yapmaya başlar... Kitaptan aldığım lezzet böyle bir olasılığın mümkün olduğunun bir işareti.

Konu ve içeriğe girmeyeceğim. Şunu söylemem yeterli: Bilim kurguya merakınız varsa, bu kitabı kesinlikle okumalısınız. Bilim kurguya meraklı değilseniz bile, gelecekte geçen iyi bir Türkçe roman okumak için kitabı deneyebilirsiniz.

Tek sorunum şu: Yüzüklerin Efendisi'ni okurken yaşadığımı yaşadım. Yüzüklerin Efendisi'nin ilk cildini çıktıktan kısa süre sonra, hakkında pek bilgi sahibi olmadan almıştım. Kitapların sonlarına da hiç bakmam okurken... Sonlarına doğru bu kadar olay nasıl bağlanacak diye düşünmeye başlamıştım. Ve sonunda da zaten birinci cildin sonu ifadesiyle karşılaştım.

Badahan Canatan'ın kitabının sonunda birinci cildin sonu yazmıyor, ama son da yazmıyor. Kitabın devamını merakla ve ısrarla bekliyorum.

Kitabı satın almak isteyenler için bağlantı:
http://www.idefix.com/kitap/adsiz-insanlik-badahan-canatan/tanim.asp?sid=IO5WTM2822F4ZWYH4RYX

Ayrıca kitabın kendi sitesi de var:
http://www.adsizinsanlik.com/
Mustafa Acungil - http://mustafadantavsiyeler.blogspot.com/ - 28.07.2009

Adsız İnsanlık Penguen'de

 “Adsız İnsanlık” Badahan Canatan'ın kitabı. Düş gücüne güzel geliyor. Okuyup, gözleri kapatıp, anlatılanı kafanda resimliyorsun. Karakterleri de sevdiğin kimliklere bürümek ise ayrı bir keyif. Cinius Yayınları'ndan.

Seyit Ali Aral - İçli Köfte

Penguen Dergisi - 08.07.2009

 

Her şeyini, adını bile, kaybetmiş bir insanlık

 

Adsız İnsanlıkBilim – Kurgu üzerinde çok fazla eser verilmeyen bir edebi tür olmayı sürdürüyor olsa da ülkemizde bu alanda da çok başarılı örneklere rastlamak hâlâ mümkün. Bilim – Kurgu’yu diğer edebi türlerden ayıran en önemli özellik yazarının çok şiddetli bir hayal gücü ve kurgu yeteneğine sahip olmasıdır. Aksi takdirde, bambaşka bir “evren”den söz eden bu tür eserler okuru kendisine inandırmayı başaramaz.

Badahan Canatan’ın Cinius Yayınları tarafından yayımlanan Adsız İnsanlık adlı ilk romanı da zor bulunur bir bilim – kurgu eseri olarak okuru kendi yarattığı “evren” içine hapsetmeyi rahatlıkla başarıyor. İnsana ilk öğretilen “adlar”dı. Adsız İnsanlık, her şeyini, adını bile kaybetmiş bir insanlığın kendi adını ararken başına gelenleri 5000 yılından başlayarak anlatıyor.


M.S. 5000 yılında neler yaşanacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Ancak tarih boyunca insanlar, bir sonraki yüzyılların neler getireceği konusunda hep varsayımlarda bulunmuşlardır. Bunlardan insanlık için güzel ve mutlu bir gelecek yaratmakla ilgili onlarlardan bir kısmı sadece düş olarak kaldı. Şimdi de bizler gelecek yüzyılların neler getireceğini öngörmeye çalışıyoruz.

Daha 30 yıl önce bugün sahip olduğumuz tüm bilginin yalnızca yarısına sahiptik. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde ise bilimsel gelişmeler sayesinde bugün hayalini bile kuramayacağımız sayısız teknolojik ürün ile karşılaşacağımıza kesin gözüyle bakılıyor.

Adsız İnsanlık, 5 yıl sonrasını bile hayal edemediğimiz bir dünyada, 3000 yıl sonrasını kurgulayacak kadar hem de bunu “Türkçe” yazacak kadar cesur bir kitap.

Sahip olduğumuz tüm bu teknoloji bizi nereye götürecek? Bize kazandırdıkları kadar aynı zamanda neleri kaybettirecek? Adını bile kaybetmeyi göze alan bir insanlık kendisine nasıl bir çıkış yolu bulabilir? Badahan Canatan, tüm bu sorulara, akıcı - ve bir bilim – kurgu kitabı için fazlasıyla inandırıcı - bir dil kullanarak yanıt ararken okura da dönüp kendisini sorgulaması için upuzun bir süre veriyor.

Tüm bu özellikleri ile Adsız İnsanlık, bilim – kurgu türüne ilgi duyanların mutlaka okuması gereken çok iyi bir roman olarak kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Mitomani Web Sitesi - 29.05.2009

 

Star Kitap Eki

Star Kitap - 05.06.2009

 

Haberturk Gazetesi

Haberturk Gazetesi - 08.06.2009

 

Radikal Kitap - Adsız İnsanlık

Radikal Kitap - 12.06.2009

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret70680
İnsanlığın Adları
Saat