Adsız İnsanlık

Bilim Kurgu Türkiye'den Yükseliyor....

Esneklik

ESNEKLİK

...

Bakışlarını herkesin üzerinde gezdirdi ve konuşmaya devam etti: “Şu ana kadar az sayıda gözlemle beslenen varsayımlarımıza dayanarak hareket ediyorduk. Bu bir hata değildi. Elimizdeki bilgi gerçekten sınırlıydı. İlk gönderdiğimiz sondanın geri yolladığı bilgilere dayanarak tahminler yaptık, ortalamalar aldık, kuramlar oluşturduk. Şimdi ise varsayımlarımızdakinden daha farklı bir gerçeklik ile karşı karşıyayız.”

“Esneklik, insanlığın en gözardı edilmiş ve en değerli özelliklerinden birisidir. Kendi büyüklüklerinin ve haşmetlerinin yanılsamasına kapılan uygarlıkların hiçbiri uzun ömürlü olmadı.” Bunlar, Çerçeve’den yapılmış alıntılardı. Karşısındaki yüzlerde istediği etkiyi yaratmış olduğunu görebiliyordu. “Değişen şartlara ve gerçekliğe uyum göstermezsek, Proje’nin de ömrü çok uzun olmaz.”

Sözlerinin yarattığı etkiyi artırmak için biraz sustu. Sonra devam etti: “Hepinizin gayet iyi bildiği gibi, Dünya dışında terraform edilmemiş, gelişmiş bir bitki ve hayvan hayatı olan ilk gezegenle karşı karşıyayız. Şu anda, evrende insanlığın yaşadığı yüzlerce gezegenin hepsi normal şartlarda yaşanmaz durumdaydı. Hiçbirinde gelişmiş bir yaşam, insan biyolojisine uygun çevresel şartlar, kendi kendini destekleyen bir ekolojik sistemler bütünü mevcut değildi. Gidilen her gezegen değiştirildi ve dünyaya benzetildi. İnsanlık, şu ana kadar böyle bir gezegenle karşılaşmamıştı. Gerçi şu anda da karşılaşmış değil.”

Hafif gülüşmeler oldu. Birisi “Evet, bir milyon yıl geçmişte karşılaştı,” dedi.

Plat “Doğru,” dedi. “Ayrıca karşılaşanın tüm insanlık olmadığını da eklemeliyiz.”

Bazıları başıyla onayladı.

“Bu gezegen, Aaru, sadece gelişmiş bir ekolojiye ve hayvansal hayata sahip olmakla kalmıyor. Bu, Dünya benzeri bir gezegen. Lafın gelişi değil, gerçekten Dünya’ya birçok özellik bakımından şaşırtıcı şekilde benziyor. Tabii, bizim için o kadar da şaşırtıcı değil. Bunu özellikle aradık. Yıllarca aşağı yukarı belli parametreler dahilinde aradık ve sonuçta burayı bulduk. Aaru, temel özellikleri ve dış görünüş açısından Dünya benzeri bir gezegen. İçine girdiğinizde ise hikâye tamamen farklı.

“Buraya girerken önyargılarımızı bir kenara bırakmalıyız. Zihnimizde canlandırdığımız, hayalini kurduğumuz dünyaya ilişkin önyargılar. Dünya’nın nasıl işlediğine, kurallarına dair önyargılar. Belki pek azımızın gittiği, ama hepimizin çok iyi bildiği, diğer bütün gezegenlerde taklit edilmeye çalışılan Dünya’nın mekanizmalarıyla ilgili önyargılar.”

...
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret70679
İnsanlığın Adları
Saat